1
/
of
5
Foscam T8EP Black - 8MP - Power over Ethernet Turret camera
Foscam T8EP Black - 8MP - Power over Ethernet Turret camera
No reviews
Regular price
€109,00 EUR
Regular price
€124,95 EUR
Offer price
€109,00 EUR
excl. VAT
: €90,08
Taxes included.
Shipping costs are calculated at checkout.
Quantity
Cannot load availability for pickup
Payment icons
- Fast delivery
- Free return
- 5300+ reviews (9/10)
Ask AI anything about this product
Get instant answers to your product questions
Product description
- 8 MP resolution
- IR night vision
- Color night vision with spotlight on
- Person/vehicle detection
- Sound and light alarm
- Two-way audio
- Micro-SD slot up to 256 GB
- PoE
- IP66
- SmartHome compatible
Note: PoE camera, no adapter included
The Foscam T8EP is an 8 Megapixel outdoor security camera with person and vehicle detection and HD images. The camera has a stable Power over Ethernet connection.
Share
Any questions about the Foscam T8EP Black - 8MP - Power over Ethernet Turret camera?
Ask your question to our AI expert
Get instant answers on installation, accessories, specs and more...
Product specifications
| SKU | T8EP-B |
|---|---|
| EAN | 6954836058701 |
| Dimensions | φ110*100mm |
| Warranty | 3 jaar |
| In the box | IP-camera, gebruikershandleiding, netwerkkabel (Let op: PoE camera, geen adapter meegeleverd) |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Resolution | 8.0 MP (4K) |
| PoE support | Ja |
| Night vision | Ja |
| Audio | Ingebouwde microfoon en speaker |
| Horizontal viewing angle | 90.1° |
| SD card slot | Ja, max 256GB |
| Mobile app | Foscam |
Specifications (PDF)
Delivery time
1 werkday