Dahua IPC-HFW5842H-Z4HE
Dahua IPC-HFW5842H-Z4HE
Cannot load availability for pickup
- Fast delivery
- Free return
- 5300+ reviews (9/10)
Product description
- 8MP, 1 / 1.8” CMOS image sensor
- Max 8MP (3840 × 2160) @ 25 fps / 30 fps
- H.264 & H.265 codec
- Wide dynamic range, day/night, 3D noise reduction, automatic white balance, high light compensation, backlight compensation
- ROI, SVC, SMART H.264 / H.265, flexible encoding, suitable for various
bandwidth and storage environments - With deep learning algorithm, supports people counting, face recognition, and perimeter protection.
- 24V AC / PoE / 12V DC power support
- Three streams for dual-channel HD video
- IP67, IK10
The Pro AI series is a professional line of intelligent cameras. The light-sensitive high-resolution sensor, auto-iris lens, and the combination with image enhancement features such as wide dynamic range and 3D noise reduction ensure excellent images in the most varied conditions. Pro-AI cameras feature Starlight and Smart IR technology for dark and low-light situations. The cameras are equipped with artificial intelligence. This technology enables the camera to distinguish between objects and people. Additionally, the camera can record external characteristics of objects and process them into metadata.
Pro-AI cameras have functions such as face detection, perimeter detection, and people counting based on AI deep-learning algorithms. The AI technology ensures accurate detection and reduces the number of false alarms. Pro-AI cameras feature Starlight and Smart IR technology. The cameras come in a dust- and water-resistant IP67 housing.
Support for Power over Ethernet * makes installation simple.
Share
Product specifications
| SKU | IPC-HFW5842H-Z4HE |
|---|---|
| EAN | 6939554989315 |
| Dimensions | 340.1 mm × 108.5 mm × 92.9 mm |
| Warranty | 5 jaar |
| In the box | Dahua IPC-HFW5842H-Z4HE, Manual |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Resolution | 8.0 MP (4K) |
| PoE support | Ja |
| Night vision | Ja |
| Audio | Tweeweg via aansluitkabel |
| Horizontal viewing angle | 40°–15° |
| SD card slot | Ja, max 256GB |
Specifications (PDF)
