1
/
of
1
Vivotek FE9391-EHV-v2
Vivotek FE9391-EHV-v2
No reviews
Regular price
€1.235,70 EUR
Regular price
€0,00 EUR
Offer price
€1.235,70 EUR
excl. VAT
: €1.021,24
Taxes included.
Shipping costs are calculated at checkout.
Quantity
Cannot load availability for pickup
Payment icons
- Fast delivery
- Free return
- 5300+ reviews (9/10)
Ask AI anything about this product
Get instant answers to your product questions
Product description
The FE9391-EHV-v2 from VIVOTEK is an outdoor fisheye network camera, featuring a detailed 12-megapixel sensor for superior image quality. It has WDR Pro to maintain optimal image quality in environments with strong contrast lighting, as well as H.265 compression with Smart Stream III to minimize bandwidth and storage use. Equipped with IR lighting and VIVOTEK's Smart IR II technology, the FE9391-EHV-v2 can see up to 20 meters in complete darkness. The housing has an IP66 rating for protection against rain and dust, and an IK10 rating for robust protection against vandalism. With added NEMA 4X protection, even harsher offshore applications pose no problem. The 12-megapixel fisheye lens offers a 360-degree all-around view without blind spots, making it excellent for covering open areas such as airports, schools, parking garages, and more. The FE9391-EHV-v2 is fully equipped with VIVOTEK's Smart VCA (Video Content Analysis). With AI-based deep learning and Smart Motion Detection, Smart VCA enables users to quickly and accurately detect event triggers, such as burglary detection and missing object alerts. This range of analytical functions is only available on our SUPREME product line.
Share
Any questions about the Vivotek FE9391-EHV-v2?
Ask your question to our AI expert
Get instant answers on installation, accessories, specs and more...
Product specifications
| SKU | FE9391-EHV-v2 |
|---|---|
| EAN | 4710469352683 |
| Dimensions | ø 150 x 68.2 mm |
| Warranty | 2 jaar |
| In the box | Vivotek FE9391-EHV-v2, Handleiding |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Resolution | 12.0 MP (4K) |
| PoE support | Ja |
| Night vision | Ja |
| Audio | Ingebouwde microfoon |
| Horizontal viewing angle | 180° |
| SD card slot | Ja, max 64GB |
Specifications (PDF)
