1
/
of
1
Vivotek FD9391-EHTV-v2
Vivotek FD9391-EHTV-v2
No reviews
Regular price
€1.623,47 EUR
Regular price
€0,00 EUR
Offer price
€1.623,47 EUR
excl. VAT
: €1.341,71
Taxes included.
Shipping costs are calculated at checkout.
Quantity
Cannot load availability for pickup
Payment icons
- Fast delivery
- Free return
- 5300+ reviews (9/10)
Ask AI anything about this product
Get instant answers to your product questions
Product description
- 30 frames per second at 3840 x 2160
- H.265 compression technology with Smart Stream III
- Installation-friendly design
- Weatherproof IP66, IP67, IP6K9K and vandal-resistant IK10+, NEMA 4X-rated protection
- SNV (Supreme Night Visibility) for low-light conditions
- WDR Pro for unmatched visibility in extremely bright and dark environments
- Built-in IR lighting up to 50 meters with Smart IR III
- Signed firmware and secure boot
- AI-driven smart motion detection and smart VCA
- Cyber protection through Trend Micro IoT Security
VIVOTEK FD9391-EHTV-v2 is a renewed fixed dome network camera for outdoors that delivers a resolution of 3840x2160 (4K/8MP) at up to 30 frames per second. This well-designed, outdoor-ready camera features a built-in microphone, I/O functionality, the latest VIVOTEK SNV, WDR Pro and Smart IR III technology for clear image quality in both low-light and high-contrast environments. It also offers a variety of built-in cyber security features and AI-powered video analysis with IP66, IP67, IP6K9K, IK10+, NEMA 4X and a wide temperature range from -40°C to 60°C without heaters, making it ideal for a wide range of outdoor surveillance scenarios.
Share
Any questions about the Vivotek FD9391-EHTV-v2?
Ask your question to our AI expert
Get instant answers on installation, accessories, specs and more...
Product specifications
| SKU | FD9391-EHTV-v2 |
|---|---|
| EAN | 4710469353956 |
| Dimensions | ø 174 x 123 m |
| Warranty | 2 jaar |
| In the box | Vivotek FD9391-EHTV-v2, Handleiding |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Resolution | 8.0 MP (4K) |
| PoE support | Ja |
| Night vision | Ja |
| Audio | Ingebouwde microfoon |
| Horizontal viewing angle | 110° ~ 43° |
| SD card slot | Ja, max 64GB |
Specifications (PDF)
